جستجو

آرشيو مطالب

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش کرد:
رونمایی از ربات کتابدار از اول اردیبهشت
با توجه به شیوع کرونا ویروس (covid19) و تعطیلی کتابخانه های عمومی، دکتر نادر نقشینه استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه تهران به همراه جمعی از دانشجویان و پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف، موفق به ساخت نوعی ربات شدند که احتمالا از اول اردیبهشت رونمایی می شود و به صورت رسمی از همین تاریخ در سی و پنج کتابخانه کشور به صورت پایلوت، راه اندازی و شروع به کار می کند. اطلاعاتی که از این ربات به دست آمده است، نشان می دهد از اواسط سال 99 به طور کلی کنترل کتابخانه ها و تمامی مراحل امانت و ثبت کتاب توسط آنها و بدون دخالت نیروی انسانی صورت می گیرد. در طرح جالب دیگری که توسط همین ربات انجام میگیرد، ارسال کتاب به مقصد پستی اعضا با فاصله سه کیلومتری کتابخانه های طرح پایلوت است که در تاریخ ایفلا تنهادر اختیار آلمان، آمریکا و برخی کتابخانه های تخصصی کشور انگلستان است. در مجموع کتابخانه های آینده باید محل تلاقی نیازهای استفاده کنندگان و انبوه اطلاعات پایگاهها باشند و کتابداران خود را برای رویارویی با دنیای عظیمی از اطلاعات و طیف وسیعی از نیازها و خواسته ها آماده کنند و با به خدمت گرفتن ابزارهای مناسب و بهبود سازو کارهای اطلاع یابی و اطلاع رسانی خود به رشد جوامع انسانی کمک کنند. البته ممکن است کتابخانه ها تا شش ماه آینده نیازی به حضور مستقیم کتابداران نداشته باشند. برخلاف تصور عموم در صورتی که فرهنگ سازی صحیح برای استفاده از ربات ها در کتابخانه ها صورت گیرد آنها می توانند  تعداد شغل ها را کاهش داده و سبب ایجاد ذخایر عظیم مالی شوند و به عنوان ابزارهایی کمکی در اختیار بشر برای تسهیل در انجام امور باشند . ربات های مورد استفاده کاملا بومی ایران بوده و می توان آن را مکرراً برنامه ریزی کرد.
* چند کاره است.
* کارآمد و مناسب برای محیط است.کتابخانه های پایلوت این طرح در شهرهای تهران، اصفهان‌، شیراز، تبریز، یزد، مشهد، کرمان و اردبیل می باشد. نهاد کتابخانه های عمومی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر تعیین تکلیف کتابداران شاغل در کتابخانه های مشمول این طرح اعلام کرد که این کتابداران نگران نباشند و تدابیری برای انتقال و اشتغال این افراد در نزدیک ترین شهر محل خدمت فراهم شده است. وی یادآور شد مثلا نُه کتابخانه شهر شیراز مشمول این طرح است که کتابخانه های دستغیب، عدالت، آفتاب، خواجوی کرمانی، حجاب، سعدی، بهمن بیگی، شوریده و رییسی می باشند.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد که این طرح بتواند در شرایط تحریم و هزینه های بالای کتابخانه های عمومی، بار مالی این چنین نهادها را کاهش دهد.


چهارشنبه 13 فروردين 1399
ادامه مطلب

معلمان و دانش آموزان براي حفظ كلاس درسي خود در شرايط قرنطينه به سراغ برنامه آموزش آنلاين گوگل رفته اند. اين برنامه كه Google classroom نام دارد يك برنامه آموزش آنلاين محبوب با ۵۰ ميليون بار بارگيري است. به دليل عالم گيري كرونا، اكثر مدارس و دانشگاه هاي سراسر جهان مجبور به تعطيلي شده اند. براين اساس، مأسسات به سرويس هايي مانند «زوم» و Google Classroom مراجعه كرده اند كه از محبوب ترين سرويس هاي موجود در پلي استور محسوب مي شوند. سرويس گوگل به اندازه اي مشهور شده است كه به تازگي ۵۰ ميليون بار بارگيري جديد را پشت سرگذاشت. داده هاي AppBrain نشان مي دهد كه اين برنامه حتي در ابتداي ماه در بين ۱۰۰ محبوب ترين قرار نداشت. اما استقبال از اين برنامه با سرعت از ۱۰ مارس شروع به افزايش كرد تا به فهرست ۵ برنامه برتر و محبوب در ايالات متحده وارد شود. درحقيقت، اين برنامه نيز در سراسر جهان به صورت انبوه بارگيري مي شود، محبوبيت برنامه گوگل بين كاربران اندونزي، مكزيك، كانادا، فنلاند، ايتاليا و لهستان نيز بسيار بالا است.


سه شنبه 12 فروردين 1399
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

معرفی کتابخانه عمومی گلشن راز شبستر توسط خانم الهه ذبیحی فر دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه تبریز


کتابخانه عمومي گلشن راز شبستر در سال 1387 در جوار مقبره شيخ محمود شبستري تاسيس شده، اين كتابخانه در مجموعه فرهنگي دادرس واقع است كه در مالكيت شهرداري شبستر مي باشد.

اين كتابخانه داراي يك طبقه و زيربناي آن 470 متر مربع مي باشد. و داراي يك سالن مطالعه خواهران که  اتاق مطالعه در اين كتابخانه مخصوص خواهران بوده است.

ادامه مطلب مطالعه شود


پنجشنبه 07 فروردين 1399
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
خانم زینب ایمانی کتابدار پزشکی (دانشجوی ارشد دانشگاه تبریز) کتابخانه علوم پزشکی اردبیل از تحولات کتابخانه از سال 76 تاکنون می گوید:

از سال 1376 که اینجانب در کتابخانه  مرکزی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل مشغول فعالیت هستم تغییراتی که صورت گرفته است به شرح ذیل می باشد:

نرم افزار  کتابخانه koha   در کتابخانه مرکزی ( در حا ل حاضر کتابخانه های تابعه نیز از نرم افزار استفاده می کنند) راه اندازی شد  و کتابخانه از حالت سنتی در آمده  و مکانیزه گردید.  مثل: بخش امانت دهی و فهرستنویسی

مجلات بصورت چاپی در کتابخانه مورد استفاده قرار می گرفت ولی چندین سال است که پایگاه ها و بانکهای اطلاعاتی، نشریات  الکترونیکی جای مجلات چاپی را گرفته اند. بیشتر کتب رفرنس بصورت الکترونیکی در پایگاه های اطلاعاتی موجود هستند.

سایت کامپیوتر در کتابخانه مرکزی جهت استفاده دانشجویان و مراجعین راه اندازی شد  که  راهنماییهای لازم به مراجعه کنندگان در جستجوی مقاله، کتب و مطالب علمی  ارایه می گردد.

در حال حاضر وب سایت کتابخانه مرکزی و وب سایت کتابخانه دیجیتال ایجاد گردیده اند که اطلاعاتی  در باره کتابخانه مرکزی و پایگاه ها و نشریات الکترونیکی، کتب الکترونیکی و .... ارائه می دهند.

سامانه پایان نامه های دانشگاه های علوم پزشکی کشور توسط وزارت بهداشت بوجود آمده که اطلاعات و چکیده پایان نامه های دانشگاه در آن وارد می شود.

جهت توانمند سازی کتابداران توسط وزارت بهداشت و همچنین دانشگاه  در طول  هرسال کارگاه های متعددی بر گزار می گردد.

چهارشنبه 28 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
منبع:جام جم

چهارشنبه 28 اسفند 1398
ادامه مطلب
صفحات سایت
تعداد صفحات : 47