جستجو

آرشيو مطالب

👈نویسنده : ملیحه باغبان
«راه باریک آزادی» منتشر شد

تهران-ایرنا- ترجمۀ کتابِ راه باریک آزادی اثر جدید دارون عجم اوغلو و جیمز رابینسون منتشر شد. 

عجم‌اوغلو و رابینسون پیش از این با کتاب بسیار مهم چرا ملت‌ها شکست می‌خورند در سطح جهان شناخته ‌شدند، اثری که پس از انتشار در سال ۲۰۱۲ سریعا در صدر آثار مورد توجه دانشوران و علاقمندان به علوم اجتماعی جای گرفت، تا جایی که جورج آکرلوف، برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۰۱ آن را با کتاب تاریخ‌ساز ثروت ملل نوشته آدام اسمیت مقایسه نمود و نوشت: «دو قرن پس از این نوادگان ما و نوادگان نوادگان ما به نحوی مشابه از این کتاب یاد خواهند کرد.»

علاوه بر این دانشمندان بسیار دیگری نیز به اظهار نظر در مورد این اثر پرداختند، تا جایی که مرکز پژوهش‌های مجلس چند سال پیش مهمترینِ این نظرات را طی جزوه‌ای حدودا دویست صفحه‌ای به انتشار رساند. چرا ملت‌ها شکست می‌خورند همانطور که از نامش پیدا بود به بررسی عللی می‌پرداخت که تلاش‌ها برای رسیدن به بهروزی و توسعه را با شکست مواجه می‌کنند. پاسخ آن کتاب روشن بود: توسعه سیاسی به معنای آزادی، ریشه‌ای است که بهروزی تنها با اتکای به آن می‌تواند شکوفا شود. موضوع  کتاب جدید عجم‌اوغلو و رابینسون خود «آزادی» است. 

آنها در کتاب اخیرشان توضیح می‌دهند که «آزادی» به هیچ وجه نظم طبیعی جوامع به شمار نمی‌آید، بلکه لبه‌ای است باریک که میان اقتدارگرائی و هرج و مرج پدیدار می‌شود. به عبارت دیگر، آزادی یک تعادل استثنائی در مناسبات سیاسی و اقتصادی برخی جوامع است که هم تحقق و هم حفاظت از آن به اندازه پرورش یک گل به دقت و مراقبت نیاز دارد. اثر جدید آنان با تبیین این شرایط خاص و ارائه تصویری بزرگ از یک چارچوب نظری توضیح می‌دهد که آزادی چرا در برخی حکومت‌ها شکل می‌یابد و در بعضی دیگر به اقتدارگرایی یا آشوب سقوط می‌کند. آنها بر مبنای این چارچوب همچنین به طرح نقشه‌ راه برای خلق آزادی می‌پردازند، نقشه‌ای که شاید باید مهمترین دغدغۀ انسان‌ها نه فقط در جهان در حال توسعه، که حتی در کشورهای پیشرفته باشد. 

اثر جدید عجم‌اوغلو و رابینسون به مانند کتاب قبلی‌شان تحسین برخی از برجسته‌ترین دانشمندان علوم اجتماعی را به همراه داشته است. از جمله  بِینت هولمِستروم، برنده جایزه نوبل اقتصاد  ۲۰۱۶، آن را کتابی درخشان و به موقع توصیف می‌کند، یا جوئل موکیر نویسنده کتاب فرهنگ رشد، که آن را دستاوردی راستین، کتابی عالی با بینش‌ها و آموزه‌های متراکم و حاوی استنتاج‌های تکان‌دهنده می‌خواند. به همین ترتیب است جارد دایموند اسطوره‌ زنده جغرافیاگرایان، که در کتاب قبلی عجم‌اوغلو و رابینسون نظرات خودش به نقد کشیده شده بود. او راه باریک آزادی را کتابی‌ عظیم در پاسخ به یکی از بینادی‌ترین سوالات معاصر و اثری لذتبخش و اندیشه برانگیز می‌داند. یا  اریک برینجولفسون محقق آمریکائی و استاد دانشکده مدیریت ام‌آی‌تی که راه باریک آزادی را تحلیلی نفس‌گیر، حاوی مثال‌هایی تفکر برانگیز و اثری ماندگار و مهم در نقشه‌های بعدی هر سیاست‌گذار، دانشمند، یا شهروند متعهد به سرنوشت جامعه ارزیابی می‌کند.


آزادی آسان به دست نمی‌آید. بسیاری از ملت‌ها از ناکارآمدی دولت‌هایشان رنج می‌برند و در قفس هنجارها و سنن گرفتارند. دیگران محکوم به لویاتان‌های مستبدند.(از متن کتاب)جین تیرول  برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۴ درباره کتاب می‌گوید: دارون عجم‌اوغلو و جیمز رابینسون در این تصویرسازی بسیار اصیل و سیراب‌کننده به سیاحت از میان تمدن‌ها در طول اعصار و اَمصار می‌پردازند؛ دستاوردی چشمگیر که فقط آنان از پسش بر می‌آیند و به نظر می‌رسد قرار است کارنامه درخشان کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند را تکرار کند. 


گفتنی است که کتاب راه باریک آزادی با ترجمه سید علیرضا بهشتی شیرازی و جعفر خیرخواهان توسط انتشارات روزنه برای اولین بار در سال ۱۳۹۸ منتشر شده است.


چهارشنبه 28 اسفند 1398
ادامه مطلب

ترجمه کتاب‌های «راهی نیست؟» از نویل شوت و «چرخه زندگی زنانه» نوشته جوآن بوریسنکو راهی بازار شده است.

به گزارش ایسنا، «راهی نیست» نوشته نویل شوت با ترجمه علی کهربایی در ۳۷۲ صفحه با شمارگان ۷۷۰ نسخه و قیمت ۵۶ هزار تومان در انتشارات فرهنگ نشر نو با همکاری نشر آسیم عرضه شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: بر اساس فرضیه‌ هانی، قهرمان اصلی داستان، خستگی فلزات و فشارهای وارد بر بال و دم هواپیما باعث می‌شود که ساختار این قطعات پس از میران مشخصی ساعت پرواز بی‌هیچ اخطار و نشانه قبلی، ناگهان دچار فروپاشی شود و به سقوط هواپیما بینجامد. هانی ضمن پرواز در یک سفر تحقیقاتی درمی‌یابد که ساعت پرواز آن هواپیما به دلیل بهره‌برداری در چند خط هوایی مختلف، به‌رقم پیش‌بینی شده در فرضیه او نزدیک است و تصمیم می‌گیرد به هر شکل ممکن از وقوع فاجعه پیشگیری کند.

نویل شوت که علاوه بر نویسندگی، خلبان و مکانیک پرواز و مهندس علوم هوانوردی و نیز مدیر یک پروژه تحقیقاتی مهم هوانوردی بود، تجربیات و دانش هوانوردی خود را به زیبایی و دقت هرچه‌تمام‌تر در این زمان جذاب به کار گرفته است.

همچنین «چرخه زندگی زنانه» نوشته جوآن بوریسنکو با ترجمه قیطاس مردانی‌راد  در ۳۸۴ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۵۸ هزار تومان در نشر یادشده منتشر شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می‌خوانیم: جوآن بوریسنکو، پژوهشگر دانش‌آموخته هاروارد و معلم معنوی با استفاده از تازه‌ترین پژوهش‌های پزشکی و بخش‌ کردن گستره زندگی زنانه بر عدد رمزآلود هفت سال، پرده از آن دسته نیروهای زیستی برمی‌دارد که موجب تحولات جسمی و روحی و معنوی زنان می‌شوند. وی به زنان کمک می‌کند موهبت زن بودن را بهتر بشناسند و بتوانند سلامت و شادکامی‌شان را افزایش دهند.

ایسنا


چهارشنبه 28 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

حال خوب با کتاب، برش از روزنامه جام جم


دوشنبه 26 اسفند 1398
ادامه مطلب

ادامه مطلب

جمعه 23 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
یکشنبه 18 اسفند 1398
ادامه مطلب
یکشنبه 18 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
یکشنبه 18 اسفند 1398
ادامه مطلب
چهارشنبه 14 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
چهارشنبه 14 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

کتاب "دماغ مترسک" تألیف مجید راستی با تصویرگری محبوبه یزدانی با موضوع داستان‌های تخیلی از سوی انتشارات سروش منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌کتاب "دماغ مترسک" با زبان قصه برای کودکان به داستان تخیلی دروغ و دماغ می‌پردازد، این کتاب برای گروه سنی ب، ج برای دبستانی‌ها است که سن مهمی برای فراگیری کودکان محسوب می‌شود و جزو تازه‌ترین آثار کودکانۀ انتشارات سروش است.

مترسک تنها بود

او کنار خانه توی باغچه ایستاده بود...

مجید راستی از سال 1359 همکاری خود را با گروه کودک شبکه یک به‌عنوان عضو طرح و برنامه­ و نویسنده را شروع کرد و در سال 1362 با رفتن به شبکه 2، گروه کودک به‌طور رسمی راه‌اندازی و مدیر گروه شد. وی طراحی و نگارش برنامه‌های گوناگونی از جمله، ماجراهای علی کوچولو، دوقلوها، پونه و پوریا و.... و فیلمنامۀ انیمینش­‌های حکایت­‌های سعدی، یک اتفاق ساده و چندین برنامۀ دیگر را تا سال 1388 بر عهده داشت. اکنون بیش از 16 سال است که در انجمن نویسندگان کتاب کودک و نوجوان عضو فعال و ثابت است. وی غیر از نویسندگی در حوزۀ ادبیات کودک، در حال حاضر سردبیری مجله رشد کودک  را نیز برعهده دارد.

چاپ اول این اثر در 20 صفحۀ خشتی رنگی مصور، شمارگان هزار نسخه و با قیمت 12 هزار تومان توسط انتشارات سروش در اختیار علاقه‌مندان این حوزه قرار گرفته است.


چهارشنبه 14 اسفند 1398
ادامه مطلب
سه شنبه 13 اسفند 1398
ادامه مطلب
سه شنبه 13 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

کتاب «۱۰۰میراث ایران» به عنوان نخستین نسخه فارسی از مجموعه ده جلدی «ایران»۱۰۰۱در قالب پروژه پژوهشی در مجله میراث و گردشگری گیلگمش توسط انتشارات «اگر» در 250 صفحه منتشر شد.
مجموعه ده جلدی «ایران ،»۱۰۰۱در دست تدوین و انتشار است تا از این پس به هزار و یک دلیل پاسخ مناسبی برای سفر به ایران به گردشگران کنجکاو از سراسر دنیا ارائه شود.
«ایران ،»۱۰۰۱جامع الحکایاتی از میراث ملموس، ناملموس و طبیعی ایران در باب های مختلفی چون میراث، مسیرهای سفر، خوراک و نوشیدنی ها، جلوه های
معماری و
خواهد بود تا در آستانه سده نو شمسی (قرن ۱۵شمسی) بابی باشد برای شناخت هر آنچه از تاریخ، فرهنگ و هنر ایرانی ناگفته مانده است. در نخستین جلد، میراث ملموس شامل میراث جهانی، قلعه ها، نیایشگاه ها، آرامگاه ها و موزه ها؛ میراث ناملموس شامل آداب و رسوم و سبک زندگی، لباس و صنایع دستی و میراث طبیعی شامل پدیده های طبیعی، گیاهان، جانوران و روستاها معرفی شده اند.


دوشنبه 12 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
یکشنبه 11 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

جدیدترین شماره های ماهنامه خردسالان و کودکان و دو نمایشنامه کودک اثر شهرام کرمی و حسین فدایی حسین از تازه ترین انتشارات سروش برای کودکان و نوجوانان در آستانه نوروز ۹۹است. سیصدوسی وششمین ماهنامه سروش کودکان در سی امین سال انتشار شامل دانستنی ها، داستان ، شعر، چیستان، نمایش، جدول، معرفی کتاب، معرفی ورزش، بازی و سرگرمی هایی برای کودکان منتشر شد. انتشارات سروش، ماهنامه سروش کودکان شماره ۳۳۶را با مدیر مسئولی ابراهیم شمشیری، با نرخ ۱۰هزار تومان منتشر کرده است. همچنین انتشارات سروش نودوسومین شماره ماهنامه خردسالان را در هشتمین سال چاپ این ماهنامه روانه بازار کرد.


روزنامه گسترش صمت


جمعه 09 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

ایران آرت،  مجموعه داستانی با عنوان "یک شب بی‌خوابی" که شامل 7 داستان کوتاه از صادق چوبک، نویسنده ایرانی است اخیرا با ترجمه مشترک سیلوی لو پلیتیه بوفون، ایوان رضوانی و ژوئل سگره برای اولین بار به زبان فرانسه ترجمه و از سوی انتشارات سیج در فرانسه منتشر و روانه بازار شده است.

 ماتیاس انار، نویسنده فرانسوی در گزارشی که در روزنامه لوموند منتشر شده در معرفی این کتاب نوشته: "وقتی از ایران حرفی به میان می‌آید بیش‌تر حول محور انرژی هسته‌ای و مسائل سیاسی است و به ندرت از ادبیات غنی و پربار این کشور پهناور یادی می‌شود؛ در حالی که ایران نویسندگان و شاعران بزرگی را در دامان خود پرورده و ادبیات ایرانی مورد استقبال جهانی قرار گرفته است."

او در ادامه نوشته است "برای اولین بار است که مجموعه داستانی از یک نویسنده مهم ایرانی که دوست نزدیک صادق هدایت و از پدران داستان‌نویسی مدرن ایرانی بود در فرانسه منتشر می‌شود و فرانسوی‌ها با او و افکارش آشنا خواهند شد."

به گزارش ایبنا، داستان کوتاه "یک شب بی‌خوابی" که عنوان کتاب از آن برداشته شده یکی از داستان‌های مجموعه "روز اول قبر" است که در سال 1344 در ایران منتشر شد.

چوبک در این داستان، قصه مردی را روایت می‌کند که از صدای توله‌سگ‌هایی که مادرشان را یک شوفر زیر گرفته خوابش نمی‌برد. افکار بسیاری در این شب بی‌خوابی از ذهنش می‌گذرد. به سرنوشت توله‌های دوروزه‌ای فکر می‌کند که حتی این‌قدر بزرگ نیستند که بتوان با انداختن تکه‌ای غذا سیرشان کرد. در این داستان همانند دیگر داستان‌های چوبک توجه عمیقی به حیوانات دیده می‌شود.

صادق چوبک نویسنده ایرانی بود که در سال 1295 در بوشهر متولد شد و نوشتن را در دهه 20 و 30 شمسی با همکاری با مجلات مختلف از جمله مجله سخن آغاز کرد. چوبک را همراه با صادق هدایت و بزرگ علوی از پدران داستان‌نویسی مدرن ایرانی می‌دانند. داستان‌های او انعکاس تیره‌روزی‌ها و خشونت مردمانی غالبا از فرودست‌ترین و محروم‌ترین لایه‌های جامعه ایرانی است که اسیر خرافات و نادانی خود هستند.

اولین مجموعه داستان چوبک با عنوان "خیمه ‌شب بازی" در سال 1324  منتشر شد و بعد از آن سه مجموعه داستان دیگر با عناوین "انتری که لوطی‌اش مرده بود"، "روز اول قبر" و "چراغ آخر" از او منتشر شد؛ اما چوبک بیش از هر چیز با انتشار دو رمان "تنگسیر" 1342 و "سنگ‌صبور" 1345 به شهرت فراوانی دست یافت.


پنجشنبه 08 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

رمان پلیسی اجتماعی «هفت دقیقه به شلیک» به قلم مصطفی خرامان در انتشارات مدرسه منتشر و روانه بازار نشر شد. رمان «هفت دقیقه به شلیک» دو روایت از دو ماجرا است که همزمان با هم پیش می روند.
اما در طول خواندن داستان با زندگی سه نفر آشنا می شوید. عماد، دختر خبرنگار و صاحب کیف مردانه. داستان در مورد پسری به نام عماد است. پدر عماد صندوقدار شرکتی بوده که به دلیل مشکلات مالی در زندان به سر می برد. عماد به خاطر مشکلات مالی می خواهد به مادرش کمک کند تا او بتواند زندگی اش را سر و سامان دهد. کتاب «هفت دقیقه به شلیک» با ۱۰ فصل در ۱۶۰صفحه در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.


روزنامه گسترش صمت


چهارشنبه 07 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

کتاب «آنک آخرالزمان» مجموعه‌‌ای از داستان‌های آخرالزمانی و مرگ‌های مدرن با گردآوری و ترجمه شبنم بزرگی و نقد کیهان خانجانی توسط نشر پیدایش منتشر شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، «کتاب آنک آخرالزمان: داستان های مرگینگی، بینامتن‌های آپوکالیپسی، با گردآوری و ترجمه شبنم بزرگی با نقد کیهان خانجانی از سوی انتشارات پیدایش به چاپ رسید.

همه داستان‌های این مجموعه که با درون مایه مرگ نگارش شده‌اند، بنابر دو موضوع در دو فصل مجزا گردآمده‌اند. نخستین بخش پنج داستان «آخرالزمانی» را پیرامون انواع «پایان تاریخ» از گذشته تاکنون در خود جای داده که بر هر داستان یادداشتی نوشته شده و بخش دوم با مضمون «مرگینی» پنج داستان را که محتوایشان بر انواع مردن در روزگار مدرن استوار است، ارائه کرده است. تلاش بر این بوده تا در یادداشت‌های شکل گرفته پیرامون پنج داستان نخست از سه دیدگاه بینامتنیت، تفسیر و آخرالزمان به موازی خوانی داستان ها پرداخته شود که شرح لازم پیرامون آن ها در مقدمه کتاب فراهم آمده است.

در بخشی از کتاب آمده است:‌ «مگسک را روی مرکز شانه مندس گذاشتم. بعد فکر کردم: درست، یکی مان یک مشقی در اسلحه‌اش دارد اما قسم می‌خورم مال من واقعی است، یک درصد هم نمی‌توانم احتمال بدهم به این مرد برای کاری که کرده شلیک کنم، هرکسی ممکن است تحت فشار زیاد دچار ضعف شود. به آرامی بار دیگر نشانه رفتم، این بار جایی بالای سر مندس را.

نگران اعدام نشدن مندس با فرمان شلیک نبودم، دیگران در جوخه آتش این کار را انجام می‌دادند. سرجوخه گروسنک که حتماً این کار را می‌کرد. در انتهای صف ما ایستاده بود. تنها کسی بود که برای انجام وظیفه داوطلب شده بود، باقی مان همگی بد کشیده بودیم و به نام مان افتاده بود. او همیشه از مندس بیزار بود، از لحظه‌ای که طفلک پایش را به اینجا گذاشته بود. نمی‌دانم چرا؛ نه تنها به او، که به نظر می‌رسید این حسی است که به هر موجود زنده‌ای دارد.»

نشر پیدایش این کتاب را در 184 صفحه، شمارگان 500 نسخه و قیمت 31 هزار تومان منتشر کرده است.


سه شنبه 06 اسفند 1398
ادامه مطلب

کرمیــار در این رمان داســتانی اجتماعی با تم مهاجرت از شهرســتان ها بــه تهــران در فضای پس از پیروزی انقلاب اســامی و نیــز ناکامی ها و تلخ کامی های زندگی شــهری را دستمایه خود قرار داده است و در کنار آن نگاهی انتقادی و تلخ به پدیده بروکراســی و آسیب های اجتماعی و سیاسی و فرهنگی در فضای ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی دارد. این کتاب با صدور مجوز انتشــار آن از ســوی این ناشر در دستور چاپ قرار گرفته است. کرمیار دو سال پیش نیز رمان مستوری را با تم مفاسد اقتصادی در کشور از سوی انتشارات کتاب جمکران منتشر کرده بود که نگاهی جسورانه به این موضوع داشت.
این کتاب در ایام نمایشــگاه بین المللی کتاب از ســوی ناشــر عرضه خواهد شد. صادق کرمیار نویسنده و روزنامه نگار و خالق رمان ماندگار «نامیرا» است که پیش از این در جایزه ادبی جال آل احمد نیز تجلیل شده بود.


روزنامه ساقی آذربایجان، صفحه 7، شماره 2328


یکشنبه 04 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

لبرون جیمزبسکتبالیست مشهور آمریکایی که سه دوره قهرمانی در ان بی ای (NBA)را در کارنامه خود به ثبت رسانده، نخستین کتابش را در سال جاری روانه بازار می کند. به گزارش ایسنا به نقل از سی ان بی سی، «لبرون جیمز» از انتشار نخستین کتاب خود که یک کتاب مصور کودک است خبر داده و قرار است این کتاب که «قول می دهم» نام دارد یازدهم آگوست سال جاری روانه کتاب فروشی های ایاات متحده شود.« جیمز» که اکنون سه فرزند دارد درباره انتشار نخستین کتاب خود بیان کرد: «کتاب ها این قابلیت را دارند تا به شما آموزش دهند، الهام بخش شما باشند و مردم را به یکدیگر نزدیک تر کنند، به همین دلیل است که این کتاب ها و فرصت مطالعه آن ها توسط کودکان و والدین در کنار یکدیگر برای من اهمیت زیادی دارد. تصویرگری کتاب «قول می دهم» را «نینا ماتا» تصویرگر پرفروش نشریه نیویورک تایمز برعهده دارد. «جیمز» همچنین از امضای قراردادی با انتشارات «هارپر کالینز» برای انتشار دو کتاب دیگر خبر داد. به نظر می رسد یکی از این کتاب ها برای گروه سنی دانش آموزان دوره متوسطه و با یک سال فاصله منتشر خواهد شد.«جیمز» می گوید کتاب «قول می دهم» را با الهام از ارزش ها و اولویت های موسسه ای که در «اکران» شهر زادگاه خود تاسیس کرده، نوشته است.«بنیاد لرون جیمز» میلیون ها دلار برای تحصیل دانش آموزان پایه های مختلف تحصیلی سرمایه گذاری کرده است.


روزنامه ابرار، صفحه6، شماره 8860


جمعه 02 اسفند 1398
ادامه مطلب

الرساله الغازانیه فی آلات الرصد کتابی است که در زمینه معرفی ابزارهای رصدخانه ای و نحوه استفاده از آنها به زبان فارسی به نگارش درآمده است. نویسنده این کتاب کمال نام دارد که در زمان پادشاهی سلطان محمود غازان زندگی می کرده است.  سلطان محمود غازان معروف به غازان خان هفتمین پادشاه سلسله ایلخانیان بود که بین سال های 703-694  هجری قمری در شهر تبریز حکومت کرد.

این رساله شامل دو بخش است: بخش اول در مورد ابزارهای رصد و نحوه استفاده از آن صحبت می کند و بخش دوم نیز به مکان یابی ستاره ها و سیارات پرداخته است.

در مقدمه کتاب نویسنده می‌گوید:" و بنده کمینه کمال سال هاست که به دعا گویی دولت همایون پادشاه عالم، ایلخان اعظم، سر شهنشاه روی زمین سلطان غازان خان (خلد الله ملکه و دام علی العالمین ظله)، مشغولست مدتی درین فکر بود و طالب آنکه آلات رصدی دست دهد که پی رنجی و مشقتی به تحقیق و تدقیق مطالب ارصاد از او حاصل شود تا به دولت پادشاه عالم (ادام الله ظله) دوازده نوع آلت رصدی روی نمود که پیش از این هیچ کس از متقدمان و متاخران مثل چنین آلات دست نداد و میسر نگشت که تمامت مطالب ارصاد ازین آلات معلوم می شود"

علاقه مندان به پژوهش در تاریخ نجوم اسلامی می توانند نسخه پی دی اف این کتاب ارزشمند خطی را از لینک زیر دریافت کنند:

دریافت نسخه پی دی اف کتاب الرساله الغازانیه فی آلات الرصد

(نسخه پی دی اف این کتاب دارای دسترسی آزاد از طریق کتابخانه مجلس است)

لازم به ذکر است که نسخه های خطی این کتاب در کتابخانه های زیر نگه داری می شود:

● کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی. مشاهده مشخصات اثر در وبسایت کتابخانه مجلس

● کتابخانه و موزه ملی ملک. مشاهده مشخصات کتاب در وبسایت کتابخانه ملک 

● کتابخانه مدرسه علی شهید مطهری

منبع جهت مطالعه بیشتر در مورد تاریخ نجوم اسلامی:

پایگاه آی نجوم (نجوم در اسلام و ایران) 


جمعه 24 آبان 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

کتاب بیشعوری نوشته خاویرکرمنت , ترجمه محمود فرجامی

کتاب بیشعوری پرفروش ترین کتاب و به عنوان پدیده سال 1393 شناخته شده است

کرمنت پزشکی ست که در سن چهل سالگی متوجه بیماری خود میشود ، کرمنت اعتقاد دارد که بیشعوری یک خصیصه شخصیتی یا رفتاری نیست،بلکه یک بیماری ست و با قبول شخص به بیشعور بودنش قابل درمان است ..

دراین کتاب وی به تعریف و ماهیت بیشعوری پرداخته و این افراد را ((تهاجمی,اعتماد بنفس بالا,نیاز به مراقبت خواهی,با تعصبات فکری,پررویی و وقاحت،خواهان تسلط بر دیگران,عدم شوخ طبعی و ناراحت از شادمانی دیگران،ایجاد رعب و وحشت در دیگران,انکار,عشق به خود,بی معنی بودن فداکاری,ارتباطات قوی،شنونده خوب بودن،مدارا تا زمانی که اوضاع بر وفق مرادشان باشد,دروغگویی, خشم, غرزدن, عاشق شراکت،تناقص و معماگونه بودن برای دیگران,استهلاک(گذر زمان بیشعورها را خسته و افسره میکند)), می داند ..

او به معرفی انواع بیشعورها پرداخته و راهکارهایی برای کار با بیشعورها,دوست بیشعور,همسر بیشعور,فرزندان با والدین بیشعور ارائه کرده و راه نجات و درمان را در بخش نهایی ارائه کرده است


لطفا مطالعه رو در برنامه روزانه خودتون قرار بدین


شنبه 12 آبان 1397
ادامه مطلب