جستجو

آرشيو مطالب

👈نویسنده : ملیحه باغبان

در تب و تاب روزهای کرونایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز یکشنبه در توئیت خود ضمن توصیه به از دست ندادن فرصت کتابخوانی در این روزها، از تخفیف در فروش و ارسال کتاب خبر داد. سید عباس صالحی در توئیت خود نوشته است: «معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: تخفیف ۵۰ درصد هزینه پست کتاب، تخفیف ۷۰ درصد کتاب های بزرگسال الکترونیکی و گویا و ۸۰ درصد کتاب های کودک و نوجوان. هر روز یک کتاب (با همکاری ناشران دیجیتال»). همچنین محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ایجاد امکان خرید کتاب های الکترونیکی و گویا با تخفیف در ایام نوروز در قالب پویش «کتاب - خانه» خبر داد؛ اخباری که نشانگر تکاپوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اوقات فراغت مردم در خانه است.

به گزارش مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ، محسن جوادی با اشاره به برگزاری جلسه مشترک معاونت امور فرهنگی و مرکز فناوری‎های اطلاعات و رسانه‏ های دیجیتال با تعدادی از فعالان نشر الکترونیک گفت: «با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و تاکید بر خانه ماندن برای جلوگیری از شیوع ابتلا به این ویروس، یکی از فعالیت‏ های مردم در این ایام می‎تواند کتابخوانی باشد. برخی صاحبان کسب و کارهای مجازی، پلتفرم‎‏های کتاب الکترونیک و تولیدکنندگان محتوا در این حوزه در اقدامی پسندیده و خودجوش خدماتی همچون تخفیف خرید کتاب و غیره به مشتریان خود ارائه کرده‎اند.» او افزود: «به همین دلیل معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصمم شد همگام با این اقدام و در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، نقشی کوچک در این مسیر ایفا کنند و تسهیلاتی را برای خرید کتاب های الکترونیکی، صوتی و... به مردم عزیز کشور ارائه کند». معاون امور فرهنگی درباره مصوبات این جلسه گفت: «مقرر شد از تاریخ یکم تا ۲۰ فروردین ماه، همه کتاب‏ های عمومی پلتفرم‏ های مشارکت‎کننده در این طرح با تخفیف ۷۰ درصد و همه کتاب‏ های کودک و نوجوان با تخفیف ۸۰ درصد عرضه شود. برای این منظور کد تخفیف یکسانی توسط پلتفرم‎های مشارکت کننده ایجاد می‎شود و هر کاربر می تواند با استفاده از این کدهای تخفیف در طول ایام پویش هر روز نسبت به استفاده از تخفیف خرید کتاب دلخواه خود اقدام کند.»

محسن جوادی خاطرنشان کرد: «امید است با همراهی و اهتمام فعالان حوزه نشر الکترونیک نقشی در تقویت سبد فرهنگی خانواده های ایرانی داشته باشیم و در عین حال برای روزهایی که تاکید بر ماندن در خانه ها می شود به مردم کمک کنیم.» لازم به توضیح است در قالب پویش کتاب - خانه پلتفرم های فیدیبو، طاقچه، نوار، کتابراه و پژوهان با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کتاب های بزرگسال خود را با ۷۰درصد و کتاب های کودک و نوجوان را با ۸۰ درصد تخفیف عرضه خواهند کرد. گفتنی است چند روزی است که این پویش خودجوش توسط اهالی کتاب و نشر برای ترویج کتابخوانی در ایامی که مردم در خانه می مانند به راه افتاده است.

روز شنبه محمد صدوقی، مدیر اپلیکیشن «طاقچه» در این مورد با اشاره به شیوع کرونا در ایران گفته بود:«طاقچه، طبق روال هرسال طرح تخفیف کتاب در ایام عید را اجرا می کند؛ با توجه به شرایط شیوع کرونا در ایران، ۱۵ روز زودتر از موعد یعنی از ۱۵ اسفندماه این طرح اجرایی شده است؛ بنابراین مخاطبان می توانند همه کتاب های طاقچه در دسته بندی های مختلف موضوعی را از ۱۰ تا ۵۰ درصد تخفیف دریافت کنند.» او در ادامه در مورد دو طرح دیگر طاقچه گفته:«دو طرح هم با همکاری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دست اجرا داشتیم که با استقبال فراوان از سوی مردم رو به رو شد.» صدوقی در خصوص جلسه ای که با معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی داشته، افزود: «امیدوارم بتوانیم طرح های مشترکی را اجرایی کنیم و تخفیف های بیشتری برای کتاب ها در نظر بگیریم تا مردم در خانه بمانند و کتاب بخوانند.»

اکنون در این روزهای کرونایی که همه مجبورند در خانه بمانند و صاحبان نشر الکترونیکی هم شرایط خوبی برای مردم مهیا کرده اند، امید می رود که آمار کتابخوانی در این روزهای کرونایی بالاتر رود.

روزنامه ایران


چهارشنبه 28 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
«راه باریک آزادی» منتشر شد

تهران-ایرنا- ترجمۀ کتابِ راه باریک آزادی اثر جدید دارون عجم اوغلو و جیمز رابینسون منتشر شد. 

عجم‌اوغلو و رابینسون پیش از این با کتاب بسیار مهم چرا ملت‌ها شکست می‌خورند در سطح جهان شناخته ‌شدند، اثری که پس از انتشار در سال ۲۰۱۲ سریعا در صدر آثار مورد توجه دانشوران و علاقمندان به علوم اجتماعی جای گرفت، تا جایی که جورج آکرلوف، برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۰۱ آن را با کتاب تاریخ‌ساز ثروت ملل نوشته آدام اسمیت مقایسه نمود و نوشت: «دو قرن پس از این نوادگان ما و نوادگان نوادگان ما به نحوی مشابه از این کتاب یاد خواهند کرد.»

علاوه بر این دانشمندان بسیار دیگری نیز به اظهار نظر در مورد این اثر پرداختند، تا جایی که مرکز پژوهش‌های مجلس چند سال پیش مهمترینِ این نظرات را طی جزوه‌ای حدودا دویست صفحه‌ای به انتشار رساند. چرا ملت‌ها شکست می‌خورند همانطور که از نامش پیدا بود به بررسی عللی می‌پرداخت که تلاش‌ها برای رسیدن به بهروزی و توسعه را با شکست مواجه می‌کنند. پاسخ آن کتاب روشن بود: توسعه سیاسی به معنای آزادی، ریشه‌ای است که بهروزی تنها با اتکای به آن می‌تواند شکوفا شود. موضوع  کتاب جدید عجم‌اوغلو و رابینسون خود «آزادی» است. 

آنها در کتاب اخیرشان توضیح می‌دهند که «آزادی» به هیچ وجه نظم طبیعی جوامع به شمار نمی‌آید، بلکه لبه‌ای است باریک که میان اقتدارگرائی و هرج و مرج پدیدار می‌شود. به عبارت دیگر، آزادی یک تعادل استثنائی در مناسبات سیاسی و اقتصادی برخی جوامع است که هم تحقق و هم حفاظت از آن به اندازه پرورش یک گل به دقت و مراقبت نیاز دارد. اثر جدید آنان با تبیین این شرایط خاص و ارائه تصویری بزرگ از یک چارچوب نظری توضیح می‌دهد که آزادی چرا در برخی حکومت‌ها شکل می‌یابد و در بعضی دیگر به اقتدارگرایی یا آشوب سقوط می‌کند. آنها بر مبنای این چارچوب همچنین به طرح نقشه‌ راه برای خلق آزادی می‌پردازند، نقشه‌ای که شاید باید مهمترین دغدغۀ انسان‌ها نه فقط در جهان در حال توسعه، که حتی در کشورهای پیشرفته باشد. 

اثر جدید عجم‌اوغلو و رابینسون به مانند کتاب قبلی‌شان تحسین برخی از برجسته‌ترین دانشمندان علوم اجتماعی را به همراه داشته است. از جمله  بِینت هولمِستروم، برنده جایزه نوبل اقتصاد  ۲۰۱۶، آن را کتابی درخشان و به موقع توصیف می‌کند، یا جوئل موکیر نویسنده کتاب فرهنگ رشد، که آن را دستاوردی راستین، کتابی عالی با بینش‌ها و آموزه‌های متراکم و حاوی استنتاج‌های تکان‌دهنده می‌خواند. به همین ترتیب است جارد دایموند اسطوره‌ زنده جغرافیاگرایان، که در کتاب قبلی عجم‌اوغلو و رابینسون نظرات خودش به نقد کشیده شده بود. او راه باریک آزادی را کتابی‌ عظیم در پاسخ به یکی از بینادی‌ترین سوالات معاصر و اثری لذتبخش و اندیشه برانگیز می‌داند. یا  اریک برینجولفسون محقق آمریکائی و استاد دانشکده مدیریت ام‌آی‌تی که راه باریک آزادی را تحلیلی نفس‌گیر، حاوی مثال‌هایی تفکر برانگیز و اثری ماندگار و مهم در نقشه‌های بعدی هر سیاست‌گذار، دانشمند، یا شهروند متعهد به سرنوشت جامعه ارزیابی می‌کند.


آزادی آسان به دست نمی‌آید. بسیاری از ملت‌ها از ناکارآمدی دولت‌هایشان رنج می‌برند و در قفس هنجارها و سنن گرفتارند. دیگران محکوم به لویاتان‌های مستبدند.(از متن کتاب)جین تیرول  برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۴ درباره کتاب می‌گوید: دارون عجم‌اوغلو و جیمز رابینسون در این تصویرسازی بسیار اصیل و سیراب‌کننده به سیاحت از میان تمدن‌ها در طول اعصار و اَمصار می‌پردازند؛ دستاوردی چشمگیر که فقط آنان از پسش بر می‌آیند و به نظر می‌رسد قرار است کارنامه درخشان کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند را تکرار کند. 


گفتنی است که کتاب راه باریک آزادی با ترجمه سید علیرضا بهشتی شیرازی و جعفر خیرخواهان توسط انتشارات روزنه برای اولین بار در سال ۱۳۹۸ منتشر شده است.


چهارشنبه 28 اسفند 1398
ادامه مطلب

ترجمه کتاب‌های «راهی نیست؟» از نویل شوت و «چرخه زندگی زنانه» نوشته جوآن بوریسنکو راهی بازار شده است.

به گزارش ایسنا، «راهی نیست» نوشته نویل شوت با ترجمه علی کهربایی در ۳۷۲ صفحه با شمارگان ۷۷۰ نسخه و قیمت ۵۶ هزار تومان در انتشارات فرهنگ نشر نو با همکاری نشر آسیم عرضه شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: بر اساس فرضیه‌ هانی، قهرمان اصلی داستان، خستگی فلزات و فشارهای وارد بر بال و دم هواپیما باعث می‌شود که ساختار این قطعات پس از میران مشخصی ساعت پرواز بی‌هیچ اخطار و نشانه قبلی، ناگهان دچار فروپاشی شود و به سقوط هواپیما بینجامد. هانی ضمن پرواز در یک سفر تحقیقاتی درمی‌یابد که ساعت پرواز آن هواپیما به دلیل بهره‌برداری در چند خط هوایی مختلف، به‌رقم پیش‌بینی شده در فرضیه او نزدیک است و تصمیم می‌گیرد به هر شکل ممکن از وقوع فاجعه پیشگیری کند.

نویل شوت که علاوه بر نویسندگی، خلبان و مکانیک پرواز و مهندس علوم هوانوردی و نیز مدیر یک پروژه تحقیقاتی مهم هوانوردی بود، تجربیات و دانش هوانوردی خود را به زیبایی و دقت هرچه‌تمام‌تر در این زمان جذاب به کار گرفته است.

همچنین «چرخه زندگی زنانه» نوشته جوآن بوریسنکو با ترجمه قیطاس مردانی‌راد  در ۳۸۴ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۵۸ هزار تومان در نشر یادشده منتشر شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می‌خوانیم: جوآن بوریسنکو، پژوهشگر دانش‌آموخته هاروارد و معلم معنوی با استفاده از تازه‌ترین پژوهش‌های پزشکی و بخش‌ کردن گستره زندگی زنانه بر عدد رمزآلود هفت سال، پرده از آن دسته نیروهای زیستی برمی‌دارد که موجب تحولات جسمی و روحی و معنوی زنان می‌شوند. وی به زنان کمک می‌کند موهبت زن بودن را بهتر بشناسند و بتوانند سلامت و شادکامی‌شان را افزایش دهند.

ایسنا


چهارشنبه 28 اسفند 1398
ادامه مطلب
چهارشنبه 28 اسفند 1398
ادامه مطلب

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ایجاد امکان خرید کتاب‌های الکترونیکی و گویا با تخفیف در ایام نوروز در قالب پویش «کتاب _ خانه» خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،  محسن جوادی با اشاره به برگزاری جلسه مشترک معاونت امور فرهنگی و مرکز فناوری‎های اطلاعات و رسانه‏‌های دیجیتال با تعدادی از فعالان نشر الکترونیک گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و تاکید بر در خانه ماندن برای جلوگیری از شیوع ابتلا به این ویروس، یکی از فعالیت‏‌های مردم در این ایام می‎تواند کتابخوانی باشد. برخی صاحبان کسب و کارهای مجازی، پلتفرم‎‏های کتاب الکترونیک و تولیدکنندگان محتوا در این حوزه در اقدامی پسندیده و خودجوش خدماتی همچون تخفیف خرید کتاب و غیره به مشتریان خود ارایه کرده‎اند:

او افزود: به همین دلیل معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصمم شد همگام با این اقدام و در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، نقشی کوچک در این مسیر ایفا کنند و تسهیلاتی را برای خرید کتاب‌های الکترونیکی، صوتی و ... به مردم عزیز کشور ارایه کند.

معاون امور فرهنگی درباره مصوبات این جلسه گفت: مقرر شد از تاریخ یکم تا ۲۰ فروردین ماه، همه کتاب‏‌های عمومی پلتفرم‏‌های مشارکت‎کننده در این طرح با تخفیف ۷۰ درصد و همه کتاب‏‌های کودک و نوجوان با تخفیف ۸۰ درصد عرضه شود. برای این منظور کد تخفیف یکسانی توسط پلتفرم‎های مشارکت‌کننده ایجاد می‎شود و هر کاربر می‌تواند با استفاده از این کدهای تخفیف در طول ایام پویش هر روز نسبت به استفاده از تخفیف خرید کتاب دلخواه خود اقدام کند.

محسن جوادی خاطرنشان کرد: امید است با همراهی و اهتمام فعالان حوزه نشر الکترونیک نقشی در تقویت سبد فرهنگی خانواده‌های ایرانی داشته باشیم و در عین حال برای روزهایی که تاکید بر ماندن در خانه‌ها می‌شود به مردم کمک کنیم.

لازم به توضیح است در قالب پویش کتاب_خانه پلتفرم‌های فیدیبو، طاقچه، نوار، کتابراه و پژوهان با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کتاب‌های بزرگسال خود را با ۷۰درصد و کتاب‌های کودک و نوجوان را با ۸۰ درصد تخفیف عرضه خواهند کرد.

منبع: ایسنا


چهارشنبه 28 اسفند 1398
ادامه مطلب
صفحات سایت
تعداد صفحات : 47