پیشینه کتابخانه 

کتابخانه و مرکز اطلاع­ رسانی سازمان برنامه و بودجه استان آذربایجان­ شرقی در سال 1362 برای پیشبرد اهداف سازمان و بالا بردن سطح دانش تخصصی و در جهت ارتقای برنامه­ های پژوهشی و تامین نیازهای اطلاعاتی همکاران، برنامه­ ریزان، پژوهشگران و دانشجویان فعالیت خود را آغاز نمود و اینک به منظور اعتلای کیفیت فعالیت­ های برنامه ­ریزی، بودجه­ ریزی و غنا بخشیدن به ادبیات برنامه­ ریزی با گردآوری مجموعه جامعی از منابع تخصصی در زمینه ­های علوم اقتصادی، مدیریتی، علوم اجتماعی، آمار، فنی و مهندسی، معماری و شهرسازی و علوم رایانه، آمار، قوانین و مقررات، جغرافیا و برنامه­ ریزی شهری آماده ارائه خدمات اطلاعاتی به پژوهشگران و مراجعان می­ باشد.


سرکار خانم باویران مسئول و کارشناس کتابخانه سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی

اهداف کتابخانه 

هدف کتابخانه سازمان کمک به ارتقای برنامه­ های پژوهشی سازمان با بهره­ گیری از تکنولوژی های پیشرفته اطلاع­ رسانی و تامین نیازهای اطلاعاتی مراجعان در کوتاهترین زمان می­ باشد.

وظایف کتابخانه

از وظایف کتابخانه می­ توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- گزینش و سفارش، گردآوری، سازماندهی مجموعه کتابخانه در راستای اهداف سازمان.

2-بهنگام کردن مجموعه کتابخانه و بهره ­مندی از پیشرفت­ های تکنولوژیکی و شیوه ­های نوین اطلاع ­رسانی.

3-ارائه خدمات مرجع و امانت به مراجعان.

4-ذخیره­ سازی، بازیابی و مبادله اطلاعات.

5-بازیابی مقالات مرتبط با اهداف سازمان از طریق جستجو در اینترنت یا نشریات موجود در کتابخانه.منابع کتابخانه

تعداد کتب فارسی: 50000 نسخه

تعداد کتب لاتین:1100 نسخه

تعداد روزنامه: 5 عنوان

تعداد لوح ­های فشرده: 1000 حلقه CD

تعداد نشریات ادواری: 50 عنوان

نظام بازیابی و شیوه جستجوی منابع

منابع بر اساس نظام رده­ بندی کنگره “LC” فهرست­نویسی شده و سیستم قفسه ­بندی به صورت نیمه باز می­باشد. برنامه نرم­ افزار کتابخانه سیمرغ بوده و فهرست مجموعه از طریق شبکه وب به آدرس اینترنتی : http://lib.pbo.azsh.ir قابل دسترسی می ­باشد.


تصاویری از نمایشگاه کتاب در کتابخانه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آذربایجان شرقی
کتابخانه سازمان برنامه و بودجه استان آذربایجان­ شرقی جهت روزآمد و پویایی کتابخانه مبادرت به خرید بیش از 800 عنوان کتاب از سی­ امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نموده؛ و طبق برنامه همه ساله اقدام به برگزاری نمایشگاهی در محل کتابخانه از کتب خریداری شده، جهت اطلاع رسانی و اشاعه اطلاعات نموده است.

پس از احیای سازمان و با درایت ریاست محترم سازمان جناب آقای دکتر بهبودی و حمایت­ های مدیر محترم پشتیبانی سازمان؛ همچنین خرید کتاب از نمایشگاه­ های بین ­المللی کتاب تهران و تبریز و به روزرسانی منابع وضعیت کتابخانه رو به بهبود می­باشد. 

تهیه و تنظیم: خانم باویران، مسئول کتابخانه سازمانیکشنبه 25 آذر 1397
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش